Zberné kontajnery pre Ekoslužby 2022
3. augusta 2022
Maľba pre kvetinárstvo, Žilina 2022
8. júna 2022
 

Montessori centrum má edukačný street artRodinné Unit Montessori centrum v Košiciach hľadalo alternatívny spôsob ako sa zviditeľniť, skrášliť exteriér a zároveň poučiť Košičanov o ich poslaní a filozofii pri edukácii detí. Z nevyužitej plochy sa vďaka street artu stalo niečo, čo všetko spĺňa a na rozdiel od klasického vizuálneho smogu ľudí neotravuje, ale inšpiruje.
 
Košice_mural_artwall
Montessori centrum, Košice 2022
 
 

Pred realizáciou

Foto pred

Zadanie

Zadaním bolo vytvoriť dielo, ktoré naplní reklamný, estetický a tiež edukačný účel. Reklamný baner bolo potrebné zachovať. Po oboznámení sa s Unit centrom a filozofiou montessori som si uvedomil, že stojím pred neľahkým zadaním. Montessori nemožno popísať výstižne jedným obrázkom či textom. Na pochopenie je potrebné ísť do hĺbky. Lenže ako to urobiť na stene, aby v tom nebol chaos a bolo to zrozumiteľné? Tiež som musel myslieť aj na to, aby dielo upútalo z väčšej vzdialenosti.
Detail_montessori2_web

Čo je Montessori?

Výchova a skúsenosti v detstve majú vplyv na charakter, vlastnosti, hodnoty a návyky. Montessori je alternatívny spôsob pedagogiky, pomenovaný podľa Márie Montessori, ktorý je uznávaný po celom svete avšak na Slovensku je ešte len v začiatkoch. Vďaka nemu formujú v ďeťoch hodnoty a postoje tak aby z nich vyrástli sebavedomí, slobodne uvažujúci a tvoriví dospelí. Na rozdiel od klasickej školy, kde učitelia rozhodujú čo musia deti ovládať, tu je vyučovanie založené na aktivite detí. Učiteľ ponúka rôzne podnety a deti si môžu vybrať činnosť, ktorá ich osloví. Vďaka tomu prispôsobujú rýchlosť učenia sa svojmu tempu a pod dozorom skúsených vychovávateľov a rodičov ide dieťa svojou vlastnou cestou. V Montessori neexistuje klasifikácia, odsudzovanie či podkopávanie sebaúcty dieťaťa.
Detail_montessori začiatok_web

O motíve

Motív odzrkadľuje činnosti a atmosféru v centre. Hravosť, kreatívne prostredie, množstvo podnetov, učebné pomôcky mi boli inšpiráciou. Hlavný 3D nápis Montessori dopĺňa množstvo slov či viet, ktoré popisujú princípy a zásady Montessori pedagogiky. Zámerom bolo dielo poňať hravo a dynamicky, preto používam pestré farby a optický 3D priestor. Každý nápis je štýlom iný, no z diaľky pôsobí dielo komplexne.


Divák má pred sebou množstvo podnetov, kde musí maľbu doslova študovať a objavovať nové slová či vety. Dominantným prvkom diela je oko, v ktorom je odlesk zobrazujúci rodiča s dieťaťom. To je veľmi dôležité pri Montessori - rodič sa aktívne zapája pod vedením lektoriek do výchovy. Keď sa na nás niekto pozerá, okamžite nás to zaujme a práve preto som tento prvok urobil natoľko veľký, aby okamžite upútal pozornosť z diaľky.
Montessori centrum, Košice 2022
 
Košice_mural_Artwall
 
277754990_394105782719842_4429442337277763560_n

Čo napísala o výsledku majiteľka?

„Chceli sme reklamu, ktorá osloví ľudí a nebude to len ďalší baner na stene. Rozhodli sme sa dať budovu nastriekať a vytvoriť viac než len reklamu. Cieľom bolo, aby predstavila hlavné myšlienky montessori pedagogiky, vyvolala chuť dozvedieť sa viac a zároveň vizuálne zaujala aj z väčšej vzdialenosti. Všetky tieto požiadavky sa stretli v návrhu autora a vďaka tomu sa podarilo oživiť našu myšlienku. Od prvého okamihu sme dostávali len pozitívne reakcie či od samotných detí, rodičov alebo okoloidúcich. Spolupráca s Artwall bola od začiatku profesionálna a my preto môžeme len odporúčať.“


Zuzana Veselková, Rodinné montessori centrum - Unit