Interpretácia Ľudovíta Fullu

Nástenná maľba v panelákovom podchode

Žilina 2022

 
A7300030
 

Príbeh maľby

 
Prvým nápadom obyvateľov paneláku bolo vytvoriť príjemný podchod na Námestí Ľudovíta Fullu v Žiline zo zanedbaného stavu a zároveň vyriešiť problém s opakujúcim sa vandalizmom. Mojou úlohou bolo vymyslieť návrh, ktorý tmavý a úzky podchod premení na atraktívny a dostane jednotný štýl. 
 

Pred realizáciou

Pred1

Opačná stena

Pred2
 

Motív

 
Na začiatku ma iritovalo, že lokalita pomenovaná po jednom z najvýznamnejších umelcov na Slovensku nenieslo naňho žiaden vizuálny odkaz. Po načerpaní inšpirácie z predlôh originálov od Fullu som sa pustil do tvorenia modernej verzie v street art poňatí a mojom štýle space porn. Hneď od začiatku som vedel, že sýte a rozmanité farby navodia pocit radosti a života pre chodcov. Navyše motívmi som zasiahol súčasné témy ako napríklad ekológia a prepojil ich s pôvodnými dobovými námetmi. 
 
nastenna malba žilina fulla street art
Fulla_mural_Žilina_Artwall
Fulla_mural_artwall
A7300119
 
 
A7300088
A7300109
Fulla_mural_artwall
podchod nahlad
 

Výsledok

 
Už počas maľovania sa stretlo dielo s množstvom pozitívnych ohlasov. Panelákový podchod, ktorý bol posprejovaný, dnes nesie odkaz na významného slovenského umelca a tvorí jedinečnú atrakciu uprostred sídliska. Podchod sa sýtymi farbami rozžiaril a denne prináša chodcom radosť. V motíve je zakomponovaných mnoho odkazov a vtipov, vďaka čomu divák pri prechode nájde vždy nový neprebádaný detail.
 
Nastenna malba žilina street art fulla
 
 

Ďalšie práce